De PPWR-wetgeving: een gezamenlijke missie naar duurzamer verpakken
Er verandert veel in de wereld van verpakkingen. Met de komst van de PPWR (Packaging and Packaging Waste Regulation) scherpt de Europese Unie de regels rondom verpakkingsmateriaal en afval flink aan. De wet bestaat al sinds 2025, maar vanaf 12 augustus 2026 wordt de wet echt van kracht. Het doel van deze wet is duidelijk: verbeteren van de recyclebaarheid van verpakkingen en daarmee minder afval. Vooral voor de foodsector en drankensector brengt dit grote uitdagingen met zich mee omdat het reduceren van foodwaste en recycleerbaarheid van verpakkingen nu nog op gespannen voet staan.
Verpakkingen zijn en blijven noodzakelijk. Ze beschermen onze producten tijdens hun reis naar de consument en spelen een cruciale rol in het tegengaan van voedselverspilling. Voorheen had ieder land zijn eigen regels, maar met de PPWR zorgt de EU voor één Europese standaard.
Wat vraagt de PPWR van ons op 12 augustus 2026?
De PPWR heeft een helder doel: het verminderen van verpakkingsafval en het stimuleren van een circulaire economie. Voor producenten en merkeigenaren van voedingsmiddelen betekent dit dat verpakkingen die vanaf die datum op de markt worden gebracht moeten voldoen aan de volgende basisverplichtingen:
Aantoonbare compliance via een Declaration of Conformity (DoC)
Voor elk verpakkingstype moet een conformiteitsverklaring beschikbaar zijn, ondersteund door technische documentatie waaruit blijkt dat de verpakking voldoet aan de PPWR-eisen.
PFAS-beperkingen voor voedselcontactmaterialen
Voedselverpakkingen mogen geen PFAS bevatten boven de in de PPWR vastgelegde grenswaarden. Producenten moeten dit kunnen aantonen met leveranciersverklaringen en/of testresultaten.
Verpakkingsminimalisatie
Verpakkingen mogen niet meer materiaal bevatten dan noodzakelijk is voor productbescherming, voedselveiligheid en logistiek. Oververpakking moet worden vermeden.
Ontwerp gericht op recyclebaarheid
Producenten moeten kunnen aantonen dat verpakkingen ontworpen zijn volgens de principes van hoogwaardige recycling en de toekomstige eisen voor "Design for Recycling".
Technische documentatie en traceerbaarheid
Bedrijven moeten beschikken over actuele specificaties, materiaaldata, leveranciersverklaringen en voedselcontactdocumentatie om compliance bij controles te kunnen aantonen.
Belangrijk om te weten
Veel bekende PPWR-verplichtingen, zoals verplichte recyclebaarheidsklassen, minimale recyclaatpercentages en uitgebreide etiketteringsregels, worden pas in latere fases (vanaf 2028-2030) van kracht. De focus per 12 augustus 2026 ligt vooral op documentatie, PFAS-compliance, verpakkingsreductie en aantoonbare recycleerbaarheid.
Dat er veel verandert is een feit. De manier van verpakken gaat op de schop en dit is een taak die we als hele industrie actief moeten oppakken. Op dit moment komen er vele administratieve vragen op ons af. In samenwerking met onze leveranciers werken we hard aan het verkrijgen van de DoC’s en PFAS verklaringen. De traceerbaarheid is binnen de voedingsmiddelen natuurlijk al lange tijd een vereiste.
Hoewel de precieze uitvoering en consequenties nog onzeker zijn, is wel duidelijk dat er de komende jaren vanuit de EU nog meer verplichtingen op ons af gaan komen die moeten aanzetten tot innovatie en vermindering van de impact van verpakkingen op het milieu.
Innoveren door te doen: de kracht van co-creatie
Ook bij Nomi Co-Packing heeft de nieuwe PPWR wetgeving veel impact. Veel van de standaard verpakkingsoplossing voor multipacks, portioneerbaarheid en mix verpakkingen komen hiermee onder drukte staan en moeten heroverwogen worden. Dat we daarbij oog hebben voor duurzamere alternatieven is voor ons niet nieuw. Daarbij zijn de duurzaamheids ambities, merkbeleving en budgettaire afwegingen belangrijke aspecten om samen met de klant tot het best passend verpakkingsconcept te komen.
De PPWR dwingt tot innoveren en daarin kunnen co-creatie en co-packing zorgen we voor een snelle en succesvolle transitie naar duurzamere alternatieven. Door actief samen te werken, te testen en te innoveren hebben we in het verleden al diverse transities gerealiseerd, waaronder:
Tony’s Chocolonely
In 2019 waren wij de eerste die, in opdracht van Tony’s Chocolonely, een doypack uit sealbaar papier succesvol naar de markt wist te brengen. Een paar jaar later zijn we daar nog een stap verder in gegaan met een blokbodemzak van datzelfde sealbare papier.
Verkade
Vier jaar geleden realiseerden we samen met Verkade een van de eerste doypacks uit mono-laminaat voor de Mini Nizza. Zij kozen voor een mono-laminaat op basis van polypropyleen (PP), inclusief een zipper van dit materiaal waardoor deze verpakking volledig recyclebaar is. Vijf jaar geleden was dit materiaal nog ontzettend lastig te verwerken op een horizontale doypacklijn, maar door samen vol te houden en de machines hierop aan te passen en door de materiaal samenstellingen optimaleren hebben we belangrijke stappen voorwaarts gezet.
Samen stappen voorwaarts zetten
De transitie naar circulaire verpakkingen kan niet alleen gerealiseerd worden. Het vraagt om het delen van kennis tussen alle betrokken partijen leveranciers van verpakkingsmaterialen, machine fabrikanten, merkeigenaren en co-packer. Via samenwerking, ontwikkeling, testen ontwikkelen we samen nieuwe oplossingen om de nieuwe PPWR wetgeving uitvoerbaar maken binnen de verpakkingsindustrie.
De komende jaren staan er nog diverse nieuwe regels op de roadmap, waaronder uniforme weggooi-logo’s en een prestatieklasse voor recyclebaarheid. De exacte invulling zal zich de komende jaren verder uitwijzen. Maar één ding is zeker: er zijn grote veranderingen op komst. Benieuwd hoe wij u kunnen helpen bij uw verpakkingswensen? Neem dan vrijblijvend contact met ons op.





